Apie dantų priežiūrą

 
 

Didžiausios dantų priežiūros klaidos

Holivudinė šypsena. Ne šiaip sau sugalvotas toks pasakymas, nes tik investicijos džiugina rezultatais. Ir visiškai nereikia milijonų, kad dantys sveikai švytėtų, užtenka juos tinkamai prižiūrėti. „Šepetėlius kai kurios moterys rankinėse nešiojasi kaip lūpdažius“, - kalbėdamas apie būtiniausias priemones ir kasdienines burnos higienos procedūras užsimena Europos odontologijos klinikos specialistas Vaidotas Kuras.

Viena pagrindinių prastos dantų būklės priežasčių – neteisinga valymo technika. Odontologas V. Kuras atkreipė dėmesį, kad anksčiau buvo labai populiarus žalingas dantų valymo būdas – šoniniais judesiais. Daugiamečių tyrimų statistika rodo, kad mūsų dantų paviršius neatsparus tokiems judesiams, jie tampa pažeidžiami ir problematiški. Todėl specialistas rekomenduoja šluojamaisiais ir sukamaisiais judesiais dantis valyti bent du kartus per dieną.

FAKTAS. Anot burnos higienos specialistų, pateikiančių Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenis, dėl netinkamos arba nepakankamos higienos apie 80 proc. Žemės gyventojų serga dantenų uždegimu ir parodontitu – lėtai progresuojančiu priedančio audinių uždegimu. Neguodžia ir lietuviška statistika – apie 94 proc. mūsų šalies gyventojų, patys to dažnai nepastebėdami, serga dantenų uždegimu.

„Daugelis dantis valosi bent du kartu per dieną, bet po pusę minutės, o tiek yra per trumpai. Kad būtų pasiektas norimas efektas, reikėtų dantis valyti bent 2-3 minutes“, - patarė odontologas. Specialistas taip pat pastebėjo, kad visame pasaulyje žmonės naudoja minkštus dantų šepetėlius, o Lietuvoje pasitaiko netgi kietais šepetėlių šereliais dantenas iš nežinojimo kasdien pažeidinėjančių žmonių, kurie netrukus tampa pacientais.

FAKTAS. Esant jautriems dantims ir dantenoms, išsivysčius uždegimams, taip pat pacientams jautria gleivine odontologai paprastai rekomenduoja tarpdančių šepetėlius su specialiai parinktais ypač minkštais šereliais.

„Labai svarbu pasirinkti tinkamą šepetėlio dydį. Šereliai turi užpildyti tarpdančių erdvę, bet neturi būti stumiami per jėgą, - patarė odontologas. – Jeigu mums reikalingas specialus priėjimas prie tam tikrų tarpdančių ar krūminių dantų, švedų kompanijos „TePe“ dantų šepetėliai pagaminti būtent tam – jie gali būti sulenkiami norimu kampu geresnei prieigai. O būdas, kaip tai padaryti, yra visiškai paprastas ir lengvai pritaikomas buityje: sušildykite šepetėlio galvutę po karštu vandeniu, sulenkite norimu kampu ir atvėsinkite šaltame vandenyje. Turėsite specialiai jūsų burnos poreikius atitinkantį šepetėlį.“

FAKTAS. Dantų valymas įprastu dantų šepetėliu išvalo tik 60 proc. dantų.

Pasak odontologo, vien pastos ir dantų šepetėlio neužtenka, kad išvengtume dantų ėduonies, su maistu ir gėrimais atsirandančių apnašų ir mikroskopinių bakterijų. Kad dantis teisingai išvalytume iš visų penkių pusių, kasdien taip pat būtina naudoti tarpdančių siūlus, o esant didesniems tarpams tarp dantų reikėtų ir tarpdančių šepetėlio.

FAKTAS. Tyrimai parodė, kad naudojant tarpdančių šepetėlius, o ne tik dantų siūlą, veiksmingiau šalinami dantų akmenys. Taip pat mokslininkų nustatyta, kad žmonėms 12 savaičių naudojusiems tarpdančių šepetėlius, sumažėjo dantų akmenys, dantenų uždegimas, pagerėjo periodontinio zondavimo gylis.

Lietuvoje kol kas nepopuliarus dalykas yra liežuvio šepetėlis, tačiau V. Kuras teigia, kad toks šepetėlis yra viena priemonių, apsaugančių nuo blogo iš burnos sklindančio kvapo.

FAKTAS. Liežuvio valiklio naudojimas padeda išvengti blogo burnos kvapo, pagerinti burnos higieną, pašalinant bakterijas nuo liežuvio. Blogo kvapo priežastis 87 proc. susijusi su burnos bakterijomis. Liežuvio valiklio naudojimas sumažina iki 75 proc. blogą burnos kvapą, tuo tarpu tik valymas dantų šepetėliu iki 45 proc.

„Šepetėlius kai kurios moterys rankinėse nešiojais kaip lūpdažius“, - užsimena V. Kuras, paklaustas, apie dantų valymą po valgio dienos metu. Odontologas nuramina, kad yra ir kitų būdų, neblogai saugančių dantis po užkandžiavimo: becukrės pastilės arba kramtomoji guma, dantų perskalavimas keletu gurkšnių vandens. Minėtos priemonės skatina seilėtekį, todėl sumažėja tikimybė, kad po valgio susidariusios rūgštys suardys danties emalį.

FAKTAS. Kariesas yra labiausiai paplitusi liga tarp mažamečių vaikų. Pasaulio Sveikatos Organizacija (WHO) nustatė, kad 60-90proc. mokyklinio amžiaus vaikų dantų jau yra paliesti karieso. Keletą metų po krūminių dantų išdygimo, labiausiai karieso pažeidžiami sukandimo paviršiai, taip pat plombuoti vaikų krūminiai dantys ties sukandimo paviršiais.

„Dantų kariesas yra viena iš labiausiai paplitusių ligų visame pasaulyje, tarp įvairių amžiaus grupių. Tarpdančių tarpai yra rizikingas plotas kariesui atsirasti. Kovoti su šia problema sukurta nauja priemonė – „TePe“ tarpdančių gelis su fluoru, specialiai pritaikytas naudoti su tarpdančių šepetėliu. Naudojant tarpdančių šepetėlį su tarpdančių geliu, fluoras, esantis gelyje, lengvai patenka į tas vietas, kur gali atsirasti kariesas“, - pataria odontologas.

FAKTAS. Apytiksliai 30 proc. ortodontinių pacientų išsivysto baltos dėmės, kurių galima išvengti naudojant fluoridą. Minėto gelio sudėtyje yra 0.32 proc. natrio fluorido, jį lengva naudoti su dantų šepetėliu ar tarpdančių šepetėliu.

Netaisyklingas dantų valymas dažniausiai tampa kraujuojančių dantenų, jautrių dantų ir daugelio sudėtingesnių gedimų priežastimi. Populiariausias pacientų nusiskundimas yra kariesas, kuris apleistas sukelia labai rimtų burnos higienos problemų. Su dantų priežiūra susiję nusiskundimai kartais tampa netgi daug rimtesnių ligų priežastimi.

FAKTAS. Augantis mokslinės literatūros kiekis byloja apie tai, kad yra ryšys tarp periodonto ligų ir kitų sisteminių ligų, t.y. kardiologinių ir diabeto ligų. Tyrimai rodo, kad pacientai su pažengusiu periodontitu turi 20-50 proc. padidintą riziką susirgti širdies kraujagyslių ligomis.

 

 

 

Straipsniai ir patarimai