Dantų ligos, simptomai, gydymas

 
 

Kodėl skauda dantenas?

Ar žinote, jog didysis ir baisusis ėduonis — ne vienintelė priežastis, dėl kurios mes netenkame dantų? Ir net ne pati svarbiausia — dažniausiai suaugęs žmogus netenka dantų dėl dantenų ligų.

Iš pradžių niežėjo, po to klibėjo
Viskas prasideda nemaloniai, bet nebaisiai — krauju ant dantų šepetėlio. Tai ir yra pirmasis dantenų uždegimo (gingivito) požymis, ir nereikia manyti, kad dėl to kaltas kietas dantų šepetėlis. Tačiau kol kas tai — tik „gėlytės“, kaip ir seilių tąsumas bei nemalonus burnos kvapas. Tačiau jeigu nekreipsite į tai dėmesio, bus ir „uogyčių“.

Su laiku, kai uždegimas apima ir dantenas, ir palaikančius dantis raumenis, ir kaulų audinį, dantenos atsiskiria nuo dantų, sudarydamos vadinamąsias kišenes, į kurias prilenda maisto likučių, dantų apnašų. Dantenos tiesiogine prasme nusmunka, atidengdamos tas dantų dalis, kurios paprastai neturėtų būti „apnuogintos“. Jos ima jautriai reaguoti į šaltus maisto produktus ir rūgštis, skauda nuo mažiausio prisilietimo. Tačiau tikros problemos prasideda tada, kai dantų alveolės tiek atrofuojasi, kad dantys — netgi visai sveiki! — praranda kaulų atramą ir pradeda klibėti. Dažniausiai pagal tokį scenarijų suaugusieji žmonės ir netenka dantų.

Bet kokie keisti pojūčiai dantenose — pretekstas stebėti, kas iš tikrųjų vyksta. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip dantenos reaguoja į šaltą ir karštą maistą; bet kokį skausmą, pabrinkimą ir paraudimą, jeigu dantenos tapo minkštesnės nei paprastai; dantų nestabilumą ir tamsias dėmes ant jų.

„Pajaunėjęs“ skaudulys
Dantenų problemos aktualios 80-95 proc. vyresnių nei 25 metų žmonių! Tačiau nereikia žiūrėti tik į amžių — jis nevaidina pagrindinio vaidmens: dantenų ligos „pajaunėjo“. Gydytojų duomenimis, gingivitas aptinkamas pusei mokyklinio amžiaus vaikų ir net darželinukams.

Dantenų ligos — aktualios visiems. Pirma, jos paveldimos: jeigu tėvai su dantenomis turėjo problemų, neaplenks jos ir vaikų. Antra, dantenų ligos — nuolatiniai chroniškų skrandžio ir žarnyno trakto ligų, cukrinio diabeto, endokrininės sistemos sutrikimų palydovai. Stresas ir vitaminų trūkumas — taip pat priežastis, dėl kurios kenčia dantenos. Kas iš mūsų vartoja pakankamai vitaminų ir nesinervina? O pati populiariausia ir elementariausia priežastis — bloga dantų priežiūra. Beveik kiekvienas, besikreipiantis į gydytoją dėl dantenų ligų, tinkamai nesilaiko higienos normų.

Kaip apsaugoti dantenas?
Dantenų ligos — klastingos: jas išgydyti ją galima tik ankstyviausios stadijos, kai uždegimas dar nedidelis (gingivitas). Vėliau procesą pavyks tik sulėtinti. Tai tas atvejis, kai geriau neleisti ligai plėstis. Tad ką reikia daryti?

Dantis šepetėliu bei siūleliu valykite sąžiningai. Net jeigu dantenos kraujuoja, nereikia jų gailėti — tai meškos paslauga. Toksinai, kuriuos išskiria „ėduonies monstrai“, suardo ne tik dantų emalį, jie kenksmingi ir kitiems audiniams. Sunkiai prieinamose vietose apnašos mineralizuojasi ir sudaro dantų akmenis. O jis ir yra pagrindinis dantenų priešas.

Iš karto pašalinkite dantų akmenis. Jie traumuoja dantenas, sukelia uždegimą, įsiterpia tarp dantenų ir dantų. Pašalinti dantų akmenis galima profilaktiniu valymu, kurį atlieka stomatologai. Būtų idealu, jei akmenis pašalintumėte vieną kartą per pusmetį. Gera dantų akmenų profilaktika — pagraužti morkų arba obuolių.

Valgykite kietą maistą. Gamtos duoti dantys skirti ne tik juos demonstruoti aplinkiniams — pirmiausia tai maisto kramtymo priemonė. Tačiau mes maitinamės taip, jog ne dažnai tenka juos naudoti pagal paskirtį. Tai, ką galima graužti ir kartu mechaniškai nuvalyti dantis, mes pakeičiame kur kas „naudingesniais“ sumuštiniais su dešra ar bet kokiu kitu minkštu maistu. Pavalgius tokio maisto, reikia išskalauti dantis.

Burną skalaukite žolių, kurios turi priešuždegiminį poveikį, pavyzdžiui, ramunėlių, šalavijų arba ąžuolo žievės, nuoviru. Jis pašalina uždegimą ir neleidžia plisti bakterijoms, kurios išskiria dantims pavojingus toksinus. Tai reikia atlikti energingai, kad skystis ne tik skalautų, bet ir masažuotų dantenas. Galima atlikti masažą pirštais arba dantenų dušą — tai pagerins kraujotaką ir dantenų mitybą. Tačiau patartina, kad šios technikos išmokytų stomatologas.

 

Straipsniai ir patarimai