Dantų ligos, simptomai, gydymas

 
 

Parodontozė

Parodontozė yra lėtinė infekcinė dantenų liga. Ją dažniausiai sukelia bloga dantų priežiūra ir netinkama mityba, taip pat medžiagų apykaitos ir sukandimo sutrikimai. Kai dantys nevalomi, ant jų susikaupia maisto likučiai ir apnašos, kurios gali virsti dantų akmenimis ir sukelti dantenų uždegimą. Laiku nepagydytas dantenų uždegimas plinta ir apima siauras dantenų kišenes, esančias prie dantų kaklelio. Dantų akmenų susikaupimo vietose vyksta uždegiminis procesas. Jei uždegimas apima ir danties emalį bei aplink esantį žandikaulio kaulinį audinį, dantis pradeda klibėti, o vėliau gali ir iškristi.
Parodontozę dažnai suserga nusilpę, sergantys lėtiniu gastritu, cukralige asmenys.
 
Parodontozės simptomai:

● akmenų susidarymas ant dantų
● atsiradusios dantų kišenės
● klibantys dantys
● kraujuojančios ir skaudančios dantenos
● pūliuojančios dantenos
● nemalonus burnos kvapas
 
Parodontozės išvengti padeda kruopšti ir reguliari burnos priežiūra. Kasdien susidarančios apnašos yra minkštos ir lengvai pašalinamos valant dantis. Jų nepašalinus ilgesnį laiką jos greit sukietėja ir virsta dantų akmenimis. Reikia ne rečiau kaip du kartus per dieną valytis dantis ir tarpdančius, vengti saldumynų ir valgyti vitaminingą maistą.
Reiktų susirūpinti, jei apžiūrinėdami dantis ar liesdami juos liežuviu pamatysite ar pajusite, kad dantys gruoblėti ar juos dengia kietos rusvos apnašos. Taipogi, jei skauda dantenas ar jos pradeda kraujuoti valant dantis.
 
Receptai:

● Kraujuojant dantenoms, sumaišyti 5 valgomuosius šaukštus smulkiai supjaustytų pušų spyglių (be šakelių), 2 valgomuosius šaukštus sugrūstų erškėčio vaisių ir 1 valgomąjį šaukštą smulkiai supjaustytų svogūno lukštų. Visą mišinį užplikyti 1,5 litro vandens, kaitinti iki užvirimo ir virinti 5 min. Tai dienos norma. Nuovirą gerti šiltą kaip arbatą.

● Dantenos stiprinamos įtrinant į jas šviežias kraujažolės sultis.

● Dantenos stiprinamos įtrinant jas česnako skiltele. Tęsti gydymą 2 savaites. Esant reikalui, po 5 dienų gydymo kursą galima pakartoti.

● Kraujuojant dantenoms, burna skalaujama šiltu ąžuolo žievės ir liepžiedžių nuoviru. Sumaišyti 2 dalis ąžuolo žievės miltelių ir 1 dalį liepžiedžių, 1 šaukštelį mišinio užplikyti stikline verdančio vandens., kaitinti 3 min., nuovirui atvėsus jį perkošti.

● Dantenas stiprina rauginti kopūstai.

● Burnos ir dantenų gleivinės pažeidimai gydomi valgant šviežias žemuoges arba skalaujant burną ir gerklę citrinų sultimis, praskiestomis vandeniu.


 

Straipsniai ir patarimai