Kita

 
 

Civilizacija iš žmogaus burnos stumia protinius dantis

Gerovė keičia žandikaulį

Dabartiniam žmogui, pasirodo, užtenka 28 dantų. Keturi tolimiausi krūminiai dantys, dar vadinami protiniais, burnoje neberanda vietos.
Mūsų proseneliai, valgę kietesnį maistą, žalia mėsą, turėjo platesnius žandikaulius. Jų burnoje laisvai tilpdavo 32 dantys. Evoliucijos eigoje kintant mitybai, žmogaus burnoje vietos mažėjo, žandikauliai trumpėjo. Todėl protiniai dantys, išdygstantys žmogui jau suaugus – apie 20 metus, dažnai atsiremia į jau esamus. Odontologai neretai pacientų burnoje plika akimi nebepastebi protinių dantų, nes jie neišlenda iš kaulo. Tokie dantys, dar vadinami retinuotais, matomi tiktai rentgeno nuotraukoje. Neretai protiniai dantys būna tik truputį išlindę iš kaulo. Labai retai žmogus neturi net šių dantų užuomazgų. Pastaruoju metu gydytojai vis dažniau pacientams siūlo protinius dantis apskritai pašalinti.

- Ar iš tiesų žmogaus evoliucija baigia išstumti protinius dantis?

- Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, apie 54 procentus protinių dantų išdygsta netaisyklingai. Jiems nebeužtenka vietos. Lietuvoje odontologijos studentai taip pat mėgino atlikti panašų tyrimą. Jie profilaktiškai patikrino 150 karių. 33 proc. jų protinių dantų buvo išdygę netaisyklingai ar retinuoti. Dažnai dvidešimtmečio žmogaus panoraminėje žandikaulio nuotraukoje matyti, kad jo protiniai dantys niekada neišdygs iki galo, nes yra pakrypę. Jo burnoje bus matyti tik dalis išlindusio protinio danties.

Vystosi įvairios ligos

- Ar ši dantų sandaros kaita kaip nors atsiliepia žmogui ?

- Kai dančiui nėra vietos, dėl netaisyklingos jo padėties vystosi kai kurios ligos. Mažai išdygusį dantį dengia gleivinės gaubtas. Kai po juo patenka maisto atliekos, kyla uždegimas. Tuomet žmogui skauda ryjant, žiojantis, tinsta dantenos, o blogiausiu atveju uždegimas išplinta į minkštuosius audinius ir net kaulą. Tokiu atveju protiniai dantys yra šalinami.
Kitas dalykas – būdamas netaisyklingoje padėtyje, toks dantis gali sukelti ėduonį ir šalia esančiame dantyje. Šis taip pat pradeda gesti.
Jeigu protinis dantis spaudžia gretimo šaknį, gali pradėti tirpti šaknis, kaulas. Tuomet prarandamas ne tiktai protinis, bet ir šalia esantis dantis.
Kartais aplink kreivus ar pusiau išlindusius protinius dantis vystosi cistos. Tuomet dar labiau pažeidžiamas kaulas. Visa tai labiau pasakytina apie apatinius protinius ir šalia jų esančius dantis.

Viršutiniai neturi atramos

- Ar viršutiniai protiniai dantys išdygsta taisyklingesni ?
- Jie taip pat dažnai būna ne vietoje. Bet jei viršutinis protinis dantis net išdygsta gražus, jis neretai vis tiek neturi antagonisto – apatinio danties, su kuriuo galėtų sukandimo metu liestis. Tuomet viršutinis protinis dantis pradeda ilgėti ir neturi jokios vertės mitybos procese. Mes jį taip pat patariame šalinti.
Kartais viršuje išdygę protiniai dantys stovi ne dantų lanke, o nukrypsta į žandą. Tuomet žmogus valgydamas dažnai prikanda gleivinę. Ilgainiui toje vietoje atsiranda opos, skauda. Tokiu atveju aštuntasis dantis taip pat šalinamas.

- Gal vėliausiai išdygstantys protiniai dantys yra silpni, todėl labiau pažeidžiami ėduonies ?

- Protinių dantų kaulinis audinys nėra silpnesnis už kitų dantų, tačiau toks likimas juos ištinka dėl jų padėties. Jie yra toliausiai burnoje ir žmogus negali tinkamai jų išvalyti. Be to, net negesdami protiniai dantys gali pridaryti bėdų. Jie yra dideli ir netaisyklingai dygdami stumia šalia esančius dantis iš vietos, tie  - esančius toliau, kol galų gale išsikraipo priekiniai dantys, nes yra vienašakniai, maži ir silpni.
 
Padaro vietos kitiems dantims

- Kokiais atvejais dažniausiai rekomenduojate šalinti protinius dantis ?
- Juos verta gydyti tik iki tam tikro laipsnio. Jeigu jau reikia gydyti jų šaknis, neretai tai nebeapsimoka.
Protiniai dantys turi labai nevienodai šaknų, ne taip kaip kiti: apatiniai krūminiai – po dvi, viršutiniai – po tris. Protinis dantis gali būti su viena šaknimi, dviem arba netgi trimis. Dėl vietos stokos jos paprastai būna kreivos. Todėl išgydyti jas sunku ir brangu. Bet mes nesilaikome tos nuomonės, kad reikia pašalinti visus protinius dantis. Jei jie taisyklingai išdygę, negenda, tegul būna.
Viena priežasčių, kodėl pastaruoju metu itin daug šalinama protinių dantų, yra išpopuliarėjęs ortodontinis gydymas, tai yra dantų lankų tiesinimas.
Kai žmogaus dantys yra kreivi, norint juos sustumdyti taisyklingai, reikia vietos. Tokiu atveju ortodontai dažniausiai prašo šalinti visus  keturis protinius dantis ar jų užuomazgas, jei pacientas yra jaunas.
Kadangi dantys dabar tiesinami ne tik vaikams ir paaugliams iki 15 metų, kaip būdavo anksčiau, bet ir suaugusiems, pacientų, kuriems pašalinti protiniai dantys, gerokai padaugėjo.
 
Tenka iškęsti operaciją

Vis daugėja žmonių, kurie patys ateina prašyti išrauti protinius dantis. Lietuvių odontologai stengiasi savo pacientus atkalbėti nuo panašių procedūrų, ypač jeigu protiniai dantys tiesūs.
Retinuoto protinio danties pašalinimas yra kur kas sudėtingesnė procedūra negu paprasto danties traukimas. Norint pašalinti retinuotą protinį dantį, daromi pjūviai – atverčiama gleivinė, antkaulis, nugręžiamas kaulas. Ši operacija trunka apie valandą. Nelengvas ir pooperacinis laikotarpis.
Jeigu žmogui reikia ištraukti visus keturis protinius dantis, tai užtrunka net mėnesį. Ištraukus vieną dantį, kitas šalinamas tik po savaitės. Tokie pacientai dažniausiai būna atsiųsti ortodonto.
Išskirtiniu atveju, jeigu būtina vienu metu pašalinti visus keturis protinius dantis, žmogui yra taikoma bendroji nejautra, kitaip jis nepajėgtų net kelias valandas būti išsižiojęs.


 

Straipsniai ir patarimai